Общо показвания

неделя, 21 август 2016 г.

Двадесет и второ ревю: Стивън Хокинг - "Кратка история на времето"

Е, до момента Островът на книгите бе място, където обитаваше само и единствено художествена литература, но границите ни се разширяват и е време да поканим на Островът и друг тип книги. Първата, която ще има тази привилегия е "Кратка история на времето" на Стивън Хокинг.

Двадесет и второ ревю: Стивън Хокинг - "Кратка история на времето"


Накратко: Ако имаш слаби познания от училище по физика или пък нямаш никакви познания - да, заслужава си да я прочетеш, защото по този начин ще обогатиш общата си култура. Ако обаче си добър в тази сфера, чел си много други трудове, имаш свой поглед към нещата - едва ли ще ти бъде интересно. Авторът се е опитал да представи нещата като разбираеми дори за деца, но дори и на мен на моменти ми идваше малко сложна и прочитах страниците, без да разбера смисъла.
(Това резюме на ревюто е за тези, които се интересуват от книгата и искат да я прочетат, но преди това търсят някаква информация за нея и се страхуват да не би от прочетеното да разберат твърде много и след това прочита да им е безинтересен.)


Заглавие: Кратка история на времето. От големия взрив до черните дупки
Автор: Стивън Хокинг
Издателство: Бард
Година на издаване: 2010
Преводач; Иван Златарски
Страници: 292
Корична цена: 19,99 лева (с твърди корици е)



Здравейте, книжни плъхчета! Как сте?
Дойде време да ви представя и една много по-различна книга, която се отличава от всички останали, за които съм правил ревюта. Изправям себе си и вас пред едно предизвикателство - да резюмирам една научна книга. Е, аз обичам предизвикателствата, а вярвам и вие, заради това нека не губим време, а започне анализът по страниците на "Кратка история на времето. От големия взрив до черните дупки".

1.Кой е Стивън Хокинг?

Стивън Хокинг
от Уикипедия, свободната енциклопедия

Стивън Хокинг, 1999




Професор Стивън Уилям Хокинг, CH CBE FRS (на английскиStephen William Hawking) е английски физик.
До 2009 г. е Лукасов професор по математика на Кеймбриджкия университет (пост, заеман някога от Исак Нютон[1]). Роден на 8 януари 1942 в ОксфордАнглия. Занимава се основно с космология и квантова механика, известен е и като популяризатор на науката. Въпреки тежкото си заболяване — амиотрофична латерална склероза — Хокинг не престава да се труди в областта на науката, показвайки, че физическото увреждане не прави никого по-малко способен да твори.

Биография

Роден е на 8 януари 1942 година (300 години след смъртта на Галилео Галилей) в ОксфордАнглия. Къщата на родителите му се намирала в северен Лондон, но по време на Втората световна война Оксфорд е бил по-безопасно място за живеене. Когато е на 11 години, родителите му се преместват в Сейнт Олбанс, градче на север от Лондон. По-късно бил приет вОксфорд, където не било възможно да учи математика (както той искал), затова записал физика, въпреки желанието на баща си да учи медицина[2]. През 1963, докато учи магистратура в Кеймбридж, Хокинг бива диагностициран с АЛС(Амиотрофична латерална склероза).
Той е един от най-младите членове на Английското Кралско общество (1971), Командор на ордена на Британската империя(1982) и на други британски кралски отличия и награди за научноизследователска дейност. Въпреки че Хокинг е атеист, той е член на Папската академия на науките, която е под пряката защита на папата.
Стивън Хокинг пише в съавторство с дъщеря си Люси Хокинг три детски романа: Тайният ключ на Джордж за Вселената[3] и две нейни продължения. Целта на автора е, приключенията на Джордж да бъдат представени по достъпен и забавен начин за младите читатели, които да надникнат в тайните на физиката, времето и вселената.
Той е единственият герой в "Стар Трек: Следващото поколение", който играе сам себе си. Има и епизодични участия в сериалите "Космо и Уанда", "Теория за големия взрив", "Дилбърт", "Семейство Симпсън", "Футурама".
Ако се интересувате от биографията на Стивън Хокинг, може да прочетете ТУК или пък да намерите биографичните му книги. Ако не искате да четете (което много ме съмнява) ви препоръчвам филма "Теория на всичко", който пресъздава животът му от гимназиалните години до днешни дни. Страхотен е, гледал съм го 3 пъти и винаги ми въздейства. Ако не се лъжа, актьорът, който играе Стивън Хокинг във филма, спечели и награда Оскар за най-добра мъжка роля.


2.За какво се разказва в книгата?

В книгата се разказва за Вселената, за Слънцето, за Луната, за черните дупки, за звездите. Изобщо неща свързани с астрономията и физиката. Няма как да ви разкажа сюжет, защото няма такъв и няма как да ви посоча главните герои, защото те са неодушевени.
Накратко, книгата е разделена на 10 части + Предговор + Заключение + Информация за известни научни дейци.
Основните теми са спорни въпроси, по които се изказват множество мнения, уж се правят много опити и в крайна сметка все още не знаем истината. Като най-засегнати въпроси в творбата мога да посоча - как се е създала Вселената, има ли Бог, има ли начало и край Вселената, какво представляват черните дупки, какво представляват и как се създават звездите, стрелата на времето.
Ако си мислите, че след прочитането ѝ ще бъдете наясно с всичко и ще знаете кои сме и защо сме тук  - лъжете се. През цялото време Хокинг представя различните теории по отделните теми и дава аргументи и контраргументи. Това, което много ми допадна е, че няма нито веднъж негово мнение, което да твърди, че е самата истина и че всички други са абсурдни. Напротив, той признава качествата и правотата на някои теории и се съгласява със слабостите на своите.

3.С какви впечатления останах? 

С добри, да не кажа отлични впечатления. Ще започна малко по-отдалече.
Личността на Стивън Хокинг ме впечатли от сериала "Теория за големия взрив". Ако сте го гледали, знаете Ленард и Шелдън колко много уважават Хокинг и как очакват неговото одобрение. След като го споменаваха в сериала реших да проверя кой е той и какво е направил. Изумих се, че го определят за втория Айнщайн.
През годините все се убеждавах, че ще намеря биографията му и ще я прочета, но други книги излизаха на преден план и спирах търсенето. Но на миналия рожден ден ми я подариха. И въпреки това, отново не е прочетене, дори не е започната.
Миналата година (или 2014) излезе  филмът "Теория за всичко", който представя животът на Хокинг от ученическите му години до момента. На първото гледане бях поразен. Аз не съм най-големият любител на филмите, но точно този ми подейства все едно чета книга. Съпреживявах, чувствах. И точно както при книгите изпитах потребността да препоръчвам на роднини и на приятели. И така стана, че го гледах цели 3 пъти. А може и повече да са, не знам.
Когато видях книжката на щанда на рецепцията в хотела бях решил - ще я купувам. Нищо, че в куфара със себе си бях заредил няколко книги и на таблета имах тройно повече. И нищо, че на плажа научната литература не е най-подходящата. Нищо, аз винаги съм извън рамките. Важното е, че на мен си ми харесва така.
Първо, една похвала за издателството - страшно хубаво направена книга. Твърдите корици са много приятни и изглежда уникално. Ще си я подредя на челно място в библиотеката ми.
Второ, относно самия текст и самата информация. Ами няма да лъжа, не разбрах всичко. Въпреки че имаше речник отзад и търсих непознатите думи, но не разбрах нещата на 100%. Някъде около 40-50% ми се изясниха, но и това не е никак малко. Книгата се води, че Хокинг я е написал за деца и за хора, разбиращи малко от физика и астрономия. Е, аз все пак от училище си имам някакво понятие и в никакъв случай книгата не ми се стори като комикс или детска книжка. Явно това е професионално изкривяване на самия автор - да пише на висок стил,
И въпреки че физиката е далече от моята сфера и не всичко съм осъзнал, аз съм щастлив, че намерих време да прочета тази книга. По този начин обогатих малко или много общата си култура. Даже сега ще ви се похваля с няколко факта, които научих сега:
- Звездите се образуват от молекули водород, които се блъскат една в друга, образува се плътност и в един момент тези молекули избухват. Това е начинът една звезда да засвети.
- Ако нещо се случи със Слънцето - то изгасне или нещо друго - ние няма да го разберем, а след 8 минути, защото това е времето за достигане на светлината от Слънцето до Земята. А скоростта, с която се движи светлината е най-силната и никой/нищо не може да се движи с повече.
- Всичко, което виждаме далече във Вселената е вече изчезнало. За жалост то вече не съществува, но няма как да забележим промяната, защото трябва да минат милиарди години.
- Взимаме двойка близнаци. Ако единият остане на Земята, а другият отиде в Космоса, след 50 години вече няма да си личи, че са близнаци, защото, този, който е на Земята ще е остарял, а този, който е бил в Космоса ще е млад. Времето на Земята тече по-бързо и следователно се остарява, а времето в Космоса тече по-бавно и си по-млад.
Има и други неща, които мога да кажа за абсолютното време и абсолютното пространство, за доплеровия ефект и полицията, за теорията на относителността, но няма да споделям. Нека ако я прочетете научите нещо ново.

4.Любими цитати

Какви любими цитати от нехудожествена книга? Възможно ли е изобщо това? - При мен е възможно. Имаше няколко моменти, които ми прозвучаха толкова красиво, че си ги подчертах и искам да си ги споделя с вас:
"Но в имагинерното време няма нито сингуларности, нито граници. Така че може би онова, което наричаме имагинерно време, е всъщност по-основното, а това, което наричаме реално, е просто една идея, която сме си измислили, за да ни помогне да опишем как си представяме Вселената. Научната теория е просто математически модел, който създаваме, за да опишем нашите наблюдения: той съществува само в нашето съзнание. Това прави безсмислен въпроса: Кое е реално, "реалното" или "имагинерното" време? Всичко се свежда до това кое е по-подходящо за описанието."
"Днес вече знаем, че всяка частица има своя античастица, с която може да анихилира. Не е изключено съществуването на цели антисветове и антихора от античастици. Но ако срещнете своя анти-аз, не му подавайте ръка! И двамата ще изчезнете в огромно огнено кълбо!"

5.Оценяване

Правя забележката, че тук няма да оценявам правилността на теориите по простата причина, че аз нямам достатъчно информация, че да си създам мнение по тези теми. Оценявам само и единствено удоволствието от прочитането.

Ще настаня Хокинг и "Кратка история на времето" тук - в президентския  кабинет в Изследователския институт на Островът на книгите. Тъй че както може да се разбере, в категорията научна литература  поради липса на други участници "Кратка история на времето" получава най-високото отличие.

6.Използвани източници
За да направя това ревю по-интересно за вас, използвах ресурси от следните източници:
- Снимка на книгата - личен архив
- Информация и снимка на Стивън Хокинг - Уикипедия
- Снимка на кабинет -www.maranddesign.com

Няма коментари:

Публикуване на коментар